Tariq Fancy, fost director global de investiții sustenabile la BlackRock, cel mai mare administrator de active din lume, va fi prezent pentru prima dată la un eveniment în România: SUSTENLANDIA CEO FORUM – ediția a II-a. Insider de pe Wall Street, Tariq vine la București să explice cum se schimbă radical economia la nivel internațional. Tariq aduce o perspectivă lucidă asupra viitorului capitalismului, investițiilor responsabile și impactului managementului sustenabil în business.
Șocuri geopolitice, turbulențe economice și controlul tot mai strict al investitorilor: companiile se confruntă cu o presiune fără precedent. Ceea ce odinioară era un subiect secundar a devenit central: performanța în sustenabilitate este astăzi unul dintre cei mai puternici indicatori ai profitabilității și rezilienței pe termen lung.
Ambasada Sustenabilității în România, împreună cu The CSR Agency, organizează SUSTENLANDIA CEO FORUM – ediția a II-a, eveniment de referință dedicat sustenabilității în business, pe 4 noiembrie, la Teatrul Odeon, București. Evenimentul este susținut de NewsEnergy.ro ca partener media.
Forumul reunește oameni care decid cum se adaptează economia românească la transformarea sustenabilă globală și pune în discuție viitorul capitalismului, investițiile responsabile și impactul strategiilor de sustenabilitate în business. Una dintre cele mai influente voci în domeniul investițiilor și al reformei ESG, Tariq Fancy este invitatul special al SUSTENLANDIA CEO Forum, potrivit unui comunicat de presă al organizatorilor.
”A venit vremea în care trebuie să construim cu adevărat în jurul sustenabilității, ceea ce eu consider că este un megatrend inevitabil. Mai puțin marketing, mai puțin hype, mai puțini impostori, modele de business reale și investiții solide. Așa s-a întâmplat și în cazul internetului, un alt megatrend pe care-l cunoaștem cu toții foarte bine. Tot ce am construit în tech la începutul anilor 2000, ne-a pus în avangarda unor tendințe uriașe de transformare. Cred că sustenabilitatea trece printr-un moment similar și tocmai de aceea mă implic cu toată convingerea”, a spus Tariq Fancy.
Tariq Fancy a fost director global de investiții sustenabile la BlackRock, cel mai mare administrator de active din lume, va fi prezent pentru prima dată la un eveniment în România. Insider de pe Wall Street, Tariq vine la București să explice cum se schimbă radical economia la nivel internațional.
„Organizăm cea de-a doua ediție SUSTENLANDIA CEO FORUM într-un moment crucial pentru viitorul țării noastre. Aderarea României la OCDE marchează un pas decisiv către o economie mai responsabilă, competitivă și deschisă investițiilor, nu doar pentru marile companii, ci și pentru întreprinderile mici și mijlocii. Este un moment care ne obligă, ca societate, să transformăm principiile sustenabilității în criterii reale de performanță economică. Standardele OCDE pun sustenabilitatea, transparența și guvernanța responsabilă în centrul dezvoltării — iar mediul de afaceri din România are acum șansa de a demonstra că poate fi parte activă din această transformare”, a declarat Dragoș Tuță, Fondator Ambasada Sustenabilității în România.
O serie de voci internaționale și locale din domeniul financiar, lideri din mediul de afaceri, bănci și instituții vor arăta modul în care sustenabilitatea decide deja cine primește finanțare, cine atrage investitori și cine rămâne competitiv în ecosistemul de business.
Ines Rottwilm, care coordonează responsabilitatea corporativă internațională la Kaufland Germania, va oferi o perspectivă aplicată asupra modului în care sustenabilitatea se integrează strategic în modelul de afaceri al companiei la nivel european.
În completare, Tsvetelina Kuzmanova, care conduce pilonul dedicat finanțării sustenabile la Cambridge Institute for Sustainability Leadership (CISL), prezintă experiențele companiilor care implementează sustenabilitatea și obțin plusvaloare în business.
Despre legătura dintre capital, competitivitate și tranziția verde vor vorbi Victoria Zinchuk (EBRD), Andriy Zaripov (IFC – World Bank Group) și Aurel Bernat (Banca Transilvania), lideri care arată cum sustenabilitatea influențează deciziile de investiții și dezvoltarea companiilor. SUSTENLANDIA CEO Forum 2025, powered by Kaufland România, este evenimentul care aduce o perspectivă globală și actuală, menită să îi ajute pe liderii de business să abordeze provocările aflate la intersecția dintre profitabilitate și sustenabilitate, potrivit organizatorilor.
CITEȘTE ȘI:
Cercetători de renume internațional, confirmați la conferințele ICH2P și IEEES 2025 de la Craiova